زنان ایران در بند!

اسناد حقوق بشرزنان ایران در بند!

زنان ایران در بند!

سودویند به مناسب 8 مارس منتشر کرد : لیست اسامی زنان زندانی در جمهوری اسلامی ایران

انیسا فناییان شهروند بهائی طبق حکم دادگاه انقلاب سمنان به ریاستقاضی عین الکمال به اتهام تبلیغ و اعتقاد به آئین بهائی به 4سال و 4 ماه  ماه حبس تعزیری محکوم شد. او طبق رای دادگاه تجدید نظر استان سمنان به 22 ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و طی احضاریه‌ای جهت طی دوره محکومیت برای تاریخ 30 دی ماه1391 به زندان سمنان احضار شد. مادراو  به نام صهبا رضوانی (فناییان) به تازگی پس از سپری کردن محکومیت سه ساله از زندان اوین آزاد شده است.

بهناز ذاکر: حدود 6 ماه پیش در فرودگاه  در هنگام مسافرت به کشور سوئد بازداشت شده و تاکنون در بند209 زنان زندان اوین بلاتکلیف مانده است

بسمه الجبوری،شهروند عراقی  یکی ازاعضای  وزارت بازرگانی  عراق و مدیر هتل الرشید بغداد، در بند209 زنان زندان اوین و در وضعیت نامناسب روحی و شرایط نگران کننده‌ای قرار دارد. بسمه الجبوری، توسط دادگاه انقلاب به اتهام “جاسوسی” به پنج سال حبس محکوم شده وی از تماس و گفتگو با فرزندان خود محروم بوده و تقاضاهای مکرر وی برای دیدار با سفیر عراق در تهران، از طرف مسئولین بی‌پاسخ مانده است

بهاره هدایت در سال 1360 در تهران به دنیا آمد. او دانشجوی رشته علوم اقتصادی بود در شعبه 28 دادگاه انقلاب حکم نه سال ونیم زندان برای وی  صادر شد. دو سال از مدت زندان بهاره به دلیل شرکت وی در تجمع اعتراضی مسالمت آمیز  فعالان  حقوق زنان درمیدان هفت تیر در ماه خردادسال 1385است

تینا موهبتی جوان بهایی 19 ساله، ساکن گرگان که در ترمینال قصد بازگشت به تهران را داشت درتاریخ 2 آبان 1391  باز داشت  و به مکانی نامعلوم انتقال داده شده.

فرح واضحان، 50 ساله،پس از اعتراضات خیابانی 1388 همراه خانواده بازداشت و به بند 209 زندان اوین  وسلول انفرادی منتقل شد. قاضی صلواتی ابتداد  در شعبه 15 دادگاه انقلاب وی رابه اتهام  شرکت در اعتراض‌های خیابانی و «محاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق» به اعدام محکوم کرده بود که این حکم  در دیوان عالی کشور لغو و وی سپس از سوی دادگاه به 17 سال حبس محکوم شد.

فریبا کمال آبادی  زندانی بهایی و یکی از مدیران  “یاران ایران”،( یک سازمان بهائی) بود.  وی سحرگاه  توسط ماموران اطلاعات در منزل خود بازداشت شد . واز زمان بازداشت در سال 1385 در زندان  نگهداری می شود. او به 20 سال زندان محکوم شد که مدت  5 سال بدون حق مرخصی در زندان سپری کرده  است.

فائزه هاشمی در 13 دی ،در  شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران،توسط قاضی صلواتی به شش ماه زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” محکوم شد. دادگاه در پشت درهای بسته انجام شد. فائزه هاشمی، دختر علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی است.

فاران حسامی، شهروند بهایی، استاد دانشگاه آنلاین بهایی. 38 ساله و مادر یک کودک 3 ساله، فارغ التحصیل از دانشگاه اتاوا، کانادا که همراه  با شوهرش کامران رحیمیان در تاریخ 22 شهریور1390 بازداشت ومدت  77 روز را در بند 209 زندان اوین به سر برد .قاضی صلواتی، در منطقه 15 دادگاه انقلاب اسلامی آنها را محاکمه وهر کدام را به 4 سال زندان محکوم کرد.

هانیه (شراره) فرشی، در خرداد 1389 بازداشت شد و “مقیسه”، قاضی شعبه‌ی 28 دادگاه انقلاب تهران، در حکمی سنگین، هانیه فرشی 38 ساله را به اتهام توهین به مقدسات و توهین به رهبری به 7 سال حبس تعزیری محکوم کرد مبنای صدور این حکم سنگین، ارسال چند ای-میل و فعالیت در فیس بوک بوده آزاد شد

                        

حکیمه شکری 14 آذر 1389 همراه با دو نفر دیگر (ندا مستقیم و مهدی رمضانی) در تجمع مادران عزادار بازداشت شد و توسط قاضی مقیسه در 19 اسفند  حکیمه و دو نفر دیگرکه  به “جاسوسی” و “اقدام علیه امنیت ملی” متهم شده بودند، و به سه سال زندان محکوم شدند.

ژیلا کرم زاده مکوندی، شاعر و از همراهان  گروه  مادران پارک لاله است. او دربهمن 1390  به 4 سال حبس تعزیری محکوم شد. در دادگاه تجدید نظر حکم او به 2 سال حبس تعزیزی و 2 سال حبس تعلیقی برای مدت 5 سال تغییر کرد .

ژینوس نورانی شهروند بهایی ساکن سمنان توسط نیروهای وزارت اطلاعات به دلیل اعتقادات مذهبی اش بازداشت شد و دادگاه اولیه اورا به یکسال حبس محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدید نظر تائید شد.

14-ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار و فعال حقوق زنان، مدیر بخش اجتماعی روزنامه  سرمایه و مدیر کانون زنان ایرانی است . او و همسرش بهمن احمدی امویی در30 خرداد1388   طی سرکوب های پس از انتخابات دستگیر شدند. دادگاه وی را در  خرداد 1389 به یک‌سال حبس تعزیری و 30 سال محرومیت از شغل روزنامه‌نگاری محکوم کرد.

عطیه  انواری از اعضای جامعه بهایی  است که در 22 مه 2012 دراصفهان بازداشت شد ومنزل وی  توسط   ماموران وزارت اطلاعات مورد یورش و تفتیش قرار گرفت و برخی از وسایل شخصی او را مصادره کردند.

کبری بنازاده امیرخیزی 60 ساله در حال حاضر در بند زنان زندان اوین زندانی است اودر دادگاه انقلاب توسط محمد مقیسه ای معروف به ناصریان (از اعضای هیئت مرگ قتل عام زندانیان سیاسی سال 1367)  به 5 سال زندان محکوم شد  کبری در سال 2009 در فرودگاه بین المللی تهران زمانی که قصد پرواز به عراق و دیدار با برادر خود را داشت بازداشت شد  با این که وی نیاز به مراقبت های ویژه پزشکی دارد از حق مرخصی محروم است .

 

کفایت ملک‌محمدی 65 ساله از جمله کسانی است که در دی ماه۱۳۸۷ هنگامی که قصد داشت برای ملاقات بستگانش به کشور عراق سفر کند، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شد و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به ۵ سال حبس، محکوم شد.

 

ریحانه حاج ابراهیم دباغ، (دی  1388)، بازداشت شد دادگاه انقلاب اورا به  اتهام شرکت کننده در تظاهرات وارسال تصاویر ها و فیلم های از تظاهرات در خارج از کشورمحکوم به اعدام کرد سپس حکم اوبه 15 سال حبس تعزیری و تبعد در زندان رجایی شهر کاهش یافت

روزیتا واثقی دو بار بازداشت شده است، یک بار درمرداد  1385 و یک بار در 25 مارس 1388. او در حال حاضر به 5 سال زندان محکوم شده است، در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان مشهد سپری می کند.

شبنم مدد زاده، نایب رئیس شورای تهران دفتر “تحکیم وحدت”(یک سازمان دانشجویی) و دبیر سیاسی انجمن دانشجویان دانشگاه تربیت معلم کرج اول توسط قاضی مقیسه در دادگاه شعبه 28 انقلاب به 5 سال همراه با تبعید به زندان رجایی شهر کرج محکوم شد. او در حال حاضر در زندان اوین است.

شید رخ فیروزیان از اعضای جامعه بهایی که در تاریه 23 بهمن 1391درشهر سمنان توسط نیروهای های وزارت اطلاعات در منزل   مسکونی خود بازداشت شده .

صبا آذرپیک

22-صبا آذرپیک درنهم بهمن 1391 بازداشت شد او خبرنگار برخی روزنامه ها از جمله اعتماد بوده، اما مدتیست از فعالیت های رسمی مطبوعاتی کناره گرفته است. گزارش وی از مراسم چهلم ستار بهشتی موجب برخواستن موجی از همدردی با خانواده این وبلاگ نویس معترض شد. شجاعت و مقاومت های زنانه صبا آذرپیک در میان خبرنگاران همیشه مورد تحسین بوده .

آزاد شدند

صدیقه مرادی، 51 ساله، یکی از بازماندگان قتل عام زندانیان سیاسی  در  اواخر دهه شصت   است . اوتوسط ماموران اطلاعات بازداشت و به سلول انفرادی فرستاده شد  وی زیر شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفت تا حاضر به انجام یک برنامه اعتراف تلویزیونی شود او به 10 زندان و تبعید در زندان گوهر دشت محکوم شد ه است.

ساناز تفضلی در مشهد در تاریخ 6 تیر 1390 دستگیر شد. خانه او در همان روز از سوی مقامات تفتیش قرار گرفته و وسایل شخصی از قبیل کامپیوتر، کتاب های بهائی، سی دی ها مصادره شد او به 6 ماه حبس در زندان وکیل آباد مشهد محکوم شد ه است.

صغری غلام نژاد48ساله که در بند انفرادی209 تحت فشارهای روحی و روانی مورد بازجویی قرار گرفته است دو فرزند وی  در اردوگاه  اشرف هستند .

سیما اشراقی (اقدس زاده) شهروند بهایی به اتهام تبلیغ علیه نظام  اقدام عیله امنیت ملی به  پنج سال زندان محکوم شده است این حکم در دادگاه تجدید نظر مورد تأیید قرار گرفت وی در زندان وکیل آباد مشهد است.

شیوا نظر آهاری، (متولد 1363) از فعالان حقوق بشر است که در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران، با اتهاماتی از جمله “تلاش برای براندازی  جمهوری  اسلامی”، ” قصد توطئه علیه حکومت اسلامی”، “اخلال در نظم عمومی” و “محاربه” یا “محاربه با خدا “مواجه شد . شیوا نظرآهاری به زندان اوین در تاریخ18 شهریور 1391 اجضار  شد، تاحکم  4 سال زندان را سپری کند.

 

سارا محبوبی شهروند بهایی دانشجوی محروم از تحصیل ، صبح روز چهارشنبه، 28 تیرماه 1391خود را برای اجرای حکم 10 ماه حبس تعزیری به زندان ساری معرفی کردبه گزارش تارنمای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیل، وی توسط دادگاهی در ساری به 10 ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر تایید شد. عضویت در فیس بوک از اتهامات اوذکر شده.

ثمین احسانی فعال حقوق کودک و شهروند بهایی از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال زندان محکوم شد او به تبلیغ علیه نظام ، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت  درجامعه بهایی متهم شده است اوبه کودکان افغانی محروم از تحصیل آموزش می داد. او در تاریخ 17 اوت 2011، بازداشت، و در تهران به زندان اوین منتقل شده است

ترانه ترابی:شهروند بهایی ساکن سمنان در اول مهرماه 1391 با کودک3 ماهه خود  بازداشت و به زندان برده  شده تا دوران محکومیت خودرا آغاز کند  است. حکم خانم ترابی از 5 سال و 10 ماه بود که  در دادگاه تجدید نظر به 2 سال و نیم زندان کاهش یافت . او در حال حاضر دوران محکومیت خود را با نوزاد پسرش ” بارمان”می گذراند  با توجه به شرایط نامناسب و غیربهداشتی  ، فرزند او مبتلا به بیماری ریوی شد.

ریحانه طباطبایی ،روزنامه نگار، ، روز پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه در منزل شخصی اش بازداشت شد.ریحانه طباطبایی روزنامه نگار سرویس سیاسی در روزنامه بهار است که پیش از این، به جرم تبلیغ علیه نظام، به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.  علت بازداشت او همکاری با رسانه‌های فارسی زبان ضدانقلاب اعلام شده‌است آزاد شد

زهرا رهنورد (متولد سال 1333)، نویسنده ایرانی، روزنامه نگار، و یک هنرمند است. او دارای مدرک دکترای در علوم سیاسی و مجسمه سازی است. وی رئیس سابق دانشگاه الزهرا (برای زنان). خانم رهنورد و همسرش، ميرحسين موسوى، در حال حاضر تحت بازداشت خانگی هستند .

زهره نیک آیین شهروند بهایی ساکن  سمنان به همراه فرزند 7 ماهه اش به نام رسام  در روز اول مهر ماه 91 برای گذران دوران محکومیت خود به زندان سمنان فراخوانده شدودر دادگاه تجدید نظر جکم اوبه 23 ماه زندان کاهش یافت . به دلیل شرایط بد زندان رسام بیمار شد که به بیرون از زندان فرستاده شد

زهرا (محبوبه) منصوری زندانی سیاسی 60 ساله بند زنان زندان اوین كه در مهر ماه سال جاري و به اتهام واستگی فامیلی با مخالفان حکومت ایران , دستگير شده بود ؛ حتی در ارائه گزارش آزمایشات به عمل آمده از وی ؛ خودداری می کنند با عود سرطان سینه در وضعیت وخیمی قرار گرفته است. وی در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباس به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به تحمل5سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم به دلیل وضعیت خاص جسمی به 2 سال حبس تعزیری و 5 سال حبس تعلیقی تقلیل یافت

لوا خانجانی شهروند بهایی محروم از تحصیل در تاریخ 13 دی ماه 1388  بازداشت و در تاریخ 10 اسفند با قرار وثیقه آزاد شده بود و حکم دو سال حبس او در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.او در سوم شهریور 1391، برای اجرای حکم دو سال زندان به اوین احضار شد

منیژه‌ نجم عراقی،نوسینده و دبیر کانون نویسندگان ایران پس از هجوم ماموران امنیتی به منزلش بازداشت شد و به یک سال حبس در زندان اوین محکوم شد. در کیفر خواست و حکم دادگاه اتهام او را “تبلیغ علیه نظام” از طریق ارسال بیانیه‌های کانون نویسندگان ایران و نیز شرکت در مراسم بزرگداشت سالانه بر سر مزار زنده یادانِ جان باخته محمد مختاری و محمد جعفر پوینده،که به طرز فیجعی توسط ماموران حکومتی به قتل رسیدند اعلام کردند.

منیژه نصراللهی به اتهام بهایی بودن و تلاش برای گسترش بهائیت  به سه زندان محکوم شده است او دو سال زندان  است که در زندان بسر می برد .

مریم اکبری منفرد خانه دار و مادر سه فرزند است که توسط پلیس امنیت پس از انتخابات ریاست جمهوری1388 در منزل خود  بازداشت شدو در شعبه  15 دادگاه انقلاب به 15 سال حبس در  زندان رجایی شهر محکوم شده است چند تن از اعضای خانواده اش، فعالان سیاسی و زندانیان در طول سال های  دهه 1360بودند که  4 نفر از آنها اعدام شده اند

مهسا امرآبادی، روزنامه نگار، عضو هیئت تحریریه روزنامه توقیف شده اعتماد است.او به اقدام علیه نظام از طریق مصاحبه و گزارش متهم شده است. اکنون برای تحمل مجموعا دوسال حبس تعزیری در زندان اوین  بسر می‌برد و ضمنا چهارسال حبس تعلیقی نیز برای وی در نظر گرفته شده است.

مریم جلیلی شهروند مسیحی است که به دلیل انتخاب دین مسیحیت 25 سال حبس محکوم شده است

مهوش شهریاری – ثابت، شصت ساله، یکی از مدیران بهائی که  5 سال پیش بازداشت شده است. پس از گذشت دو سال از وضعیت نامشخص و حبس در بند 209 زندان اوین، به 20 سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجید نظر تایید شده است. به رغم وضعیت بحرانی از نظر سلامتی از حق مرخصی و دیدار با خانواده اش محروم است وی به مدت 6ماه در سلول انفرادی به سر برد .

 میترا زحمتی نوکیش مسیحی است که اردیبهشت 1390 بازداشت  و به بند 209 زندان اوین منتقل شد وی  چندین ماه از زمان بازداشت را در سلول‌های انفرادی بند 209 زندان اوین سپری کرده است و به دو سال و نیم زندان محکوم شده واین حکم  در دادگاه تجدید نظر نیز به تأیید رسیده است.

43-میترا آزماینده شهروند بهایی و 17 ساله که توسط نیروهای اطلاعات در 13خرداد 1390 در شهر اصفهان بازداشت شده و هم اکنون در زندان است .

نسرین تخیری ،روزنامه نگار روزنامه اعتماد یکشنبه نهم بهمن ماه 1391  در محل کار خود توسط ماموران وزارت اطلاعات  بازداشت شد علت بازداشت همکاری با رسانه‌های فارسی زبان ضدانقلاب اعلام  شده است .

آزاد شد

نوشین خادم مدرس دانشگاه انلاین بهایی که در سال 1366 برای افراد بهایی که محروم از تحصیل در مقاطع دانشگاهی هستند تاسیس شد. دادگاه اورا به 4 سال زندان محکوم کرد .

نگار ملک زاده صبح روز دوشنبه 14 فروردین ماه 91 پس از احضار و معرفی خود به اداره اطلاعات مشهد”، بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد وی یکی از شهروندان بهایی ساکن مشهد می باشد که در رابطه با تشکیل یک نمایشگاه خصوصی صنایع دستی که جهت جمع آوری اعانه برای کمک به کودکان بی بضاعت و نیازمند غیر بهایی تشکیل شده بود دستگیر شده است.

ناهید قدیری شهروند بهایی که دوبار بازداشت شده است یک بار در4 1مرداد 1384 و بار دوم در 25 اسفند 1389وبا  اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، اقدام علیه امنیت داخلی کشور با عضویت در تشکیلات بهاییت»، به 10 حبس محکوم شده است

ندا مجیدی 28 آذر ماه سال1391ماموران اداره اطلاعات سمنان به منزل این شهروند بهایی ساکن سنگسر (از توابع سمنان) مراجعه کرده و نامبرده را همراه کودک شیرخواره ۹ ماهه اش بنام “سورنا” جهت گذراندن محکومیت شش ماهه به زندان سمنان منتقل نمودند.

 

 نسیم سلطان بیگی فعال دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در ماه آذر سال 1389 توسط دادگاه انقلاب به اتهام  “اقدام علیه امنیت ملی”  محکوم به 1 سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی برای پرونده ی جدید شد. با توجه به عدم اتمام دوره ی حبس تعلیقی اولیه ی نسیم، در مجموع دوران محکومیت او مشمول 3 سال حبس تعزیری شد..

نازنین خسروانی،  36 ساله از روزنامه نگاران اصلاح طلب است که با روزنامه های نوروز، بهار، دوران امروز، کارگزاران، سرمایه و خبرگزاری آفتاب همکاری داشته، او در آذر  1389بازداشت شد و در شعبه 26دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی عباس پیرعباسی به اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام” به تحمل شش سال زندان محکوم شده بود

نسرین ستوده وکیل و فعال  حقوق بشر است که  درشهریور 1389 به اتهام تبلیغ و تبانی برای صدمه زدن به امنیت کشور بازداشت و در سلول انفرادی در زندان اوین زندانی شد در دی ماه 1390، نسرین ستوده به 11 سال زندان ،و  محرومیت او را از وکالت به مدت 20 سال  وممنوعیت  خروج از کشور محکوم شد . بعد از آن دادگاه تجدید نظر حکم زندان ستوده حکم اورا  به شش سال زندان  و10 سال  ممنوعیت از کاروکالت کاهش داد

نغمه ذبیحیان: یکی از بهائیانی است  که  در تاریخ 7بهمن1390 توسط ماموران امنیتی  به دلیل برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بازداشت شد  این نمایشگاه به منظورجمع آوری پول برای کودکان محروم برگزار شده بود .

نیکا خلوصی شهروند بهایی  28 ساله که در روز5 مهر 1391  توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد بازداشت شد پس از دوماه بازجویی از اداره اطلاعات به بند عقیدتی نسوان منتقل شده و همچنان بلاتکلیف در این زندان به‌سر می‌برد.

نوا خلوصی  نوا خلوصی  خواهر نیکا خلوصی شهروند بهایی ۲۲ساله هستند در روز پنجم مهرماه سال جاری توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد بازداشت شد  پس از دوماه بازجویی از اداره اطلاعات به بند عقیدتی نسوان منتقل شده و همچنان بلاتکلیف در این زندان به‌سر می‌برد

Type at least 1 character to search